Jak podróżować w czasie?

dnia

Czy zastanawialiście się kiedyś w jakim celu robicie zdjęcia? Jaki jest ich los, czemu służą? Dlaczego w ogóle sięgasz po aparat (także telefoniczny) i zatrzymujesz czas?

Ta dziedzina jest dla mnie szczególnie istotną, być może przez bardziej nostalgiczną część mnie. Widzę, że w dzisiejszych czasach zdjęcia nie są wywoływane, że ich robienie nie ma celu, no chyba że uzyskanie co rusz większej ilości serduszek. W dzisiejszych czasach, co raz większego znaczenia nabiera definicja fotografii nie zdjęcia, przynajmniej dla mnie. Jako fotografię rozumiem celowo i świadomie uchwycony obraz, z naciskiem na świadomie. Dlatego zgadzam się, że w dzisiejszych czasach każdy robi zdjęcia – nie każdy fotografuje.

W swoich fotografiach staram się zawsze coś przemycić, jeśli nie historię to emocje. Nie wiem czy mi się udaje, sztuka (o ile można to tak nazwać) zawsze była subiektywna. W prawdzie od momentu, w którym poczułem chemię z aparatem dostałem pewnej choroby, już żadne zdjęcie nie było cyknięte. Nie potrafię już chwycić aparatu do ręki, wycelować w obiekt i nacisnąć spust migawki. Nawet, gdy zaczepiają mnie Niemcy na wrocławskim rynku, czasem gdy wracam z pracy, i proszą o zdjęcie na tle ratusza, to muszą stać w mocnym punkcie, nie może być przepałów i smoły na zdjęciach, a wieża ratusza musi się mieścić w kadrze. Dlatego kucnę, poczekam aż chmury przysłonią Słońce (trochę ich tym poirytuję), dobrze ustawię kadr i dopiero wtedy dam im spokój. Liczę, że po wszystkim, gdy urlop się skończy, wrócą do domu i przez internet wyślą zlecenie wywołania zdjęć. Może za parę miesięcy przy herbacie spojrzą na ten kadr i się ucieszą, że zdjęci mają takie fajne zdjęcie z tej Polski. Nie chodzi tu o Niemców, jednak o to że fotografia musi nieść ze sobą wartość, pewną myśl którą fotograf chce się podzielić, skłonić do jakiejkolwiek refleksji. Może to być sentyment, luźna obserwacja czy obraz, który zmieni życie jakiegoś człowieka. Fotografia bowiem, to narzędzie do podróży w czasie i służy pokoleniom.

Gdybyśmy mieli możliwość podróżowania z prędkością n-krotnie większą od prędkości światła, mielibyśmy możliwość dogonić odbicie światła słonecznego sprzed x lat. Otóż światło słoneczne jest falą i tak jak fala morska odbija się od falochronu, tak świetlna od powierzchni Ziemi i wszystkiego innego co jest w stanie je odbić. Zatem jeśli znajdziemy się w jakimś miejscu w przestrzeni, do którego dopiero dociera obraz, który został przez falę świetlną odbity 10 lat temu, to gdy się w nim (tym miejscu) zatrzymamy, wówczas jak na filmie będziemy mogli oglądać dzieje, kolejne wydarzenia. Ciekawa opcja, jednak trochę trudna w realizacji.

[Dygresja – czy kiedyś jako ludzkość będziemy do tego zdolni?]

Dużo łatwiej wykorzystać do tego jakikolwiek materiał światłoczuły, najpowszechniej występujący w męskich kieszeniach i damskich torebkach. To co uchwycisz na dowolnym zdjęciu, fotografii, jest jakby nie patrzeć odbiciem światła, które jest zatrzymane w czasie. Czyli to tak, jakby przebyć y kilometrów by dogonić to właśnie odbicie uciekające w przestrzeń z prędkością światła. Niezłe jaja, co? Teraz przekmnińcie to, że w telefonach macie maszynkę do podróży w czasie.

Nie wiem, czy wszystko powyżej jest dość zrozumiałe, zmierzam jednak do tego, że fotografia to coś więcej niż tylko pstrykanie zdjęć, których życie skończy się z utopieniem aparatu (w tym telefonicznego) w toalecie lub dowolny inny sposób związany z utratą pamięci. Warto wywoływać zdjęcia, przeznaczyć na nie jedno pudełko (może być po butach), przecież nie trzeba inwestować w album, ale chyba w podróże w czasie warto?

To właśnie ta niesamowita możliwość kręci mnie w fotografii. Możliwość świadomego zapisu rzeczywistości, który odzwierciedla moje myśli, uczucia, emocje, którymi mogę się dzielić bez ograniczeń.

czas

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s